پله پله تا هدف با برنامه ریزی ماهانه

104 بازدید

از دید دکتر میثم شکری ساز برنامه ریزی ماهانه به شما کمک می کند تا لیستی از رویدادها و وظایفی که قرار است در طول یک ماه انجام دهید را در اختیار داشته باشید. شاید با خودتان بگویید که برنامه ریزی بلند مدت چه فایده ای دارد؟ چه تفاوتی بین برنامه ماهانه و هفتگی وجود دارد و چرا تاکید به برنامه ریزی به صورت ماهانه است؟

 

دکتر میثم شکری ساز کارآفرین موفق

جدول برنامه ریزی ماهانه چیست؟

به گفته دکتر میثم شکری ساز برنامه ریزی ماهانه کمک می کند تا بتوانید طبق استعدادها، شرایط و علایق خود بهترین تصمیم گیری را داشته باشید. وقتی برنامه ریزی به صورت طولانی مدت و اصولی صورت بگیرد، می تواند منجر به تصمیمات بهتری شود. برنامه ریزی های طولانی مدت دست شما را باز می کند تا با انعطاف بیشتری اقدام به انجام کارهای خود داشته باشید.

با دانلود اپلیکیشن برنامه ریزی ماهانه، می توانید کنترل بهتری بر روی عملکردهای مدیریتی خود داشته باشید. این روش حتی در برنامه ریزی های سازمانی نیز می تواند نتیجه بخش باشد. همینطور در سطوح مختلف می تواند سبب ایجاد مدیریت موثر می شود. در واقع سازمان هایی که جدول برنامه ریزی درستی دارند، توانسته اند بهترین امتیاز را برای کارمندان خود رقم بزنند. حتی میزان درآمدزایی نیز در این راستا بیشتر می شود. وجود این جدول کمک می کند تا اولویت ها مشخص شوند. آنچه اولویت بیشتری دارد، در صدر جدول قرار می گیرد و آنچه که اولویت آن نامشخص و یا کمتر است، معمولاً در بخش آخر جدول قرار خواهد گرفت.

وجود جدول برنامه ریزی برای انجام کارهای ماهانه، به شما قدرت تغییر در اولویت ها را می دهد. یعنی اگر شرایط کسب و کار شما تغییر کرد، می توانید به راحتی اصلاحات لازم را در جدول ایجاد کنید.

جدول برنامه ریزی

 

جدول برنامه ریزی ماهانه خود را شخصی سازی کنید!

بر باور دکتر میثم شکری ساز در صورتی که قصد دارید نحوه زندگی درستی برای خود در نظر بگیرید، باید بدانید که تنظیم برنامه روزانه کافی نخواهد بود. وجود جدول برنامه ماهانه کمک می کند تا بتوانید روزهای تعطیل در ماه را بشناسید. همینطور مدت زمان مشخصی در اختیار شما قرار می گیرد، تا بتوانید استرس خود را کاهش دهید. در واقع شخصی سازی مهمترین امتیاز و مزیت جداول برنامه ریزی محسوب می شود. کسانی که کنکور را پشت سر گذاشته اند از مزیت این جدول ها کاملاً اطلاع دارند. این افراد می توانند کنترل بهتری بر روی دروس مختلف خود داشته باشند. زمان تست زنی مشخصی در نظر بگیرند و به این ترتیب حتی فرصت برای استراحت بیشتر و تفریح بهتر پیدا کنند. در واقع وجود راه روشن به شما کمک می کند تا بتوانید سریع تر به هدف خود برسید.

اگر تنظیم جدول برنامه برای کارهای روزانه و ماهانه به صورت دستی برای شما دشوار است به سراغ اپلیکیشن برنامه ریزی ماهانه بروید. این اپ ها کاربری بسیاری ساده ای دارند. به شما این امکان را می دهند تا بتوانید طبق زمان مورد نظر خود برنامه ریزی داشته باشید.

اپلیکیشن برنامه ریزی ماهانه

نکات مهم برنامه ریزی طولانی مدت

شاید باورش کمی سخت باشد، اما وجود اپلیکیشن برنامه ریزی ماهانه به شما کمک می کند، تا رفتارهای بد خود را ترک کنید. بگذارید برای شفاف شدن این موضوع یک مثال ساده بزنیم. فرض کنید شما در طول روز زمان زیادی را صرف گشت و گذار در شبکه های اجتماعی می کنید. به این ترتیب این احساس را دارید که زمان شما کم است و نتوانسته اید به امور روزانه خود به درستی رسیدگی کنید. صرف وقت زیاد در صفحه های اینستاگرام یک رفتار بد است. حال اگر جدول مخصوصی داشته باشید که برنامه ماهانه خود را در آن تنظیم کرده اید، مجبور هستید، طبق برنامه ریزی صورت گرفته اقدام به انجام کارهای تعیین شده نمایید و رفته رفته رفتارهای نادرست خود را ترک می کنید.

مدیریت عادت ها از مهم ترین مزایای برنامه ریزی محسوب می شود. حال اگر این برنامه به صورت طولانی مدت و ماهانه در نظر گرفته شود، قطعاً می تواند اثربخشی بی نظیری داشته باشد. در این جدول ها، 10 دقیقه به عنوان زمان طلایی شناخته می شود. مثلاً در ابتدا برنامه ریزی می کنید که ده دقیقه در روز به ورزش بپردازید و یا کتاب مورد علاقه خود را بخوانید. به این ترتیب در طول ماه 300 دقیقه را به ورزش و یا مطالعه پرداخته اید. وجود برنامه ریزی طولانی مدت کمک می کند تا کارها جهت بگیرد و به نوعی استرس شخص کاهش یابد. برای انجام کارهای خود در طول یک ماه می توانید از جدول برنامه ماهانه استفاده کنید. این جدول ها دارای آلارم مخصوصی هستند که در مواقع اضطراری به شما هشدار می دهند.

 

برنامه روزانه

مراحل ایجاد جدول برنامه ماهانه

حال که با اهمیت برنامه ریزی ماهانه آشنا شدید، وقتش رسیده تا مراحل تکمیل جدول برای داشتن یک برنامه هدفمند را یاد بگیرید.

  • مشخص کردن کارهای روزانه: به اعتقاد دکتر میثم شکری ساز اولین قدم این است که برنامه روزانه شما، یعنی کارهایی که قرار است در طول روز انجام دهید مشخص باشد. باید اوقات فراغت، استراحت و تفریح نیز به طور دقیق مشخص شده باشد.
  • شناخت زمان های تلف شده: مثلاً اگر زمان مشخصی برای رفت و آمد به محل کار یا دانشگاه اختصاص می دهید می بایست در لیست زمان های تلف شده بنویسید. دقت داشته باشید که در این زمان ها می توانید مطالعه کنید و به نوعی از زمان هدر رفته بهترین استفاده را نمایید.
  • مشخص کردن اولویت ها: در جدول برنامه ریزی باید اولویت کارها مشخص شده باشد. کسی که خانه دار است با شخص کارمند از نظر اولویت کارها، تفاوت زیادی دارد. بنابراین بسیار مهم است تا برای مشخص کردن اولویت کارها زمان بگذارید.
  • ارزش های خود را بشناسید: از نظر دکتر میثم شکری ساز شناخت ارزش ها مهمترین گام در برنامه ریزی ماهانه محسوب می شود. در واقع باید بدانید در حال حاضر زندگی شما در چه نقطه ای قرار دارد و قرار است به چه نقطه ای برسید. شناسایی ارزش ها کمک می کند تا برنامه ریزی دقیق تری داشته باشید.

جادویی به اسم برنامه ریزی ماهانه

تا به حال برای شما پیش آمده که بخواهید وزن خود را کاهش دهید؟ در این شرایط مربی یا پزشک به شما برنامه می دهد و شما طبق برنامه غذا می خورید و ورزش می کنید. به این ترتیب احساس گرسنگی کمتری دارید و حتی کاهش وزن کاملاً استانداردی خواهید داشت. حال اگر خودتان بخواهید تصمیم به کاهش وزن بگیرید، همیشه احساس گرسنگی می کنید و یا دچار استپ وزنی می شوید.

اهمیت برنامه ریزی ماهانه دقیقاً در همین مثال مشخص می شود. در واقع مربی یا پزشک به شما یک برنامه طولانی مدت می دهد و بدن شما قبول می کند که باید در دراز مدت به برنامه پایبند باشد. این رویکرد سبب می شود تا شما دیگر احساس منفی نسبت به هدف خود نداشته باشید. وجود جدول برنامه هم در نهایت سبب می شود تا توانایی های خود را دقیقتر بشناسید. این رویکرد کمک می کند تا کارهای بیشتری انجام دهید و در نهایت بتوانید زندگی منظم تری داشته باشید.

برنامه ریزی نوعی خداحافظی با فعالیت هایی است که به صورت نیمه کاره رها می شوند. وجود برنامه دقیق کمک می کند تا در زمان، هزینه و انرژی خود صرفه جویی داشته باشیم. بسیاری از افراد عادت دارند کارها را نیمه تمام رها کنند. این موضوع سبب می شود تا استرس زیادی بگیرند و در نهایت با مشکلات مختلفی روبرو می شوند.

کارآفرین موفق دکتر میثم شکری ساز

کاهش فشارهای روانی و ذهنی

بررسی های روانشناسی در مورد جدول برنامه ریزی ماهانه اینطور نشان می دهد که افراد می توانند با یک تصمیم ساده و اصولی، روند زندگی خود را دور از استرس طی نمایند. به این ترتیب حس و حال بهتری نسبت به امور مختلف خواهند داشت. وجود آرامش بیشتر سبب می شود تا در کارهای خود موفق باشید و این موضوع در نهایت کمک می کند تا به طرز فوق العاده ای بتوانید هدف خود را سریعتر دنبال کنید. در واقع شما این احساس را دارید که همیشه وقت کافی برای انجام امور خود خواهید داشت. این تصور سبب می شود تا نگرانی ها را از خود دور کنید. خودباوری و اعتماد به نفس نیز بخش مهمی از مزایای برنامه ریزی ماهانه محسوب می شود.

وقتی شادتر باشید، کارها سریعتر پیش می رود. این موضوع سبب می شود تا مشکلات ریز و بدون برنامه بر سر راه شما قرار نگیرد. در واقع وجود برنامه ریزی کمک می کند تا بتوانید در بهترین شرایط قدرت و توانمندی فکری خود را بیشتر کنید. همینطور رفتارهای اشتباه خودتان را بشناسید و سعی به رفع آن داشته باشید. انعطاف پذیری بیشتری نسبت به چالش های زندگی از خود نشان می دهید و این یعنی تکامل در شما شکل می گیرد. وجود سیستم برنامه ماهانه یعنی یک تیر و چند نشان! یعنی شما دقیقاً همانطور که فکرش را میکنید به زندگی خود شکل می دهید و آن را ارتقا خواهید داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *