جدیدترین تکنیک های مزیت رقابتی در کسب و کار

115 بازدید

به گفته دکتر میثم شکری ساز مزیت رقابتی در کسب و کار و شرکت ها به این معنی است که محصول و یا خدمات با قیمت ارزانتر و در شرایط مطلوب تولید شده و در اختیار مشتریان قرار بگیرد. در واقع این سیستم کمک به تولید بیشتر کرده و سطح فروش نیز افزایش می یابد.

در بررسی تفاوت مزیت رقابتی و مزیت نسبی می بایست پارامترهای ساختار هزینه، نام تجاری و همینطور محصولات شبکه توزیع در نظر گرفته شود.

 

 

روش های ایجاد مزیت رقابتی در کسب و کار

حال که متوجه شدیم مزیت رقابتی چیست، باید در مورد روش های ایجاد آن صحبت کنیم. به اعتقاد دکتر میثم شکری ساز داشتن سرمایه کافی یکی از عوامل مهم در ایجاد مزایای رقابتی پایدار است. سرمایه کافی به شرکت مورد نظر این امکان را می دهد تا بتواند همه اجناس یا خدمات مورد نظر مشتریان را به راحتی فراهم سازد. دومین فاکتور مهم، شهرت برند است. همه مشتری ها علاقه دارند به سراغ محصولاتی بروند که شهرت برند شان ثابت شده است. بنابراین هرگز نمی توان از تاثیر برندینگ در این زمینه غافل شد. شناخت پرسونای مشتری به شرکت ها کمک می کند تا دقیقاً نیاز مشتری را برطرف سازند و محصولی عرضه نمایند که مشتریان به دنبال آن هستند. برخی از مشتریان علاقه به ارسال سریع محصولات دارند. برخی دیگر به کیفیت خوب اهمیت می دهند و برخی نیز قیمت ارزان را مهمترین عامل تصمیم گیری خود می دانند. به هر حال نیاز است تا پرسونای مشتری بررسی شود.

قانون مالکیت فکری از روش های ایجاد مزیت رقابتی محسوب می شود. فرض کنید شما خدمات خاصی به مشتریان ارائه می دهید که تنها مخصوص خودتان است. دقت داشته باشید که در این راستا در ابتدا می بایست ابتکار تجاری خود را به ثبت برسانید. هدف اصلی این است که سایر برندها شرایط تقلید از کسب و کار شما را نداشته باشند. اینکه بتوانیم حس رضایت در مشتریان ایجاد کنیم بسیار مهم است. مثلاً ایجاد یک نرم افزار ارتباط با مشتری می تواند این مسیر را هموارتر نماید.

مزیت رقابتی در کسب و کار

 

انواع مزیت رقابتی چیست؟

از نگاه دکتر میثم شکری ساز مزیت رقابتی در فاز اجرا شامل دسته بندی مخصوص به خود است: دسته اول، مزیت مبتنی بر هزینه است. مشتریان از تعرفه ها باخبر هستند و به دنبال محصولاتی خواهند بود که قیمت ارزان تری دارند. شما باید بتوانید پایین ترین قیمت ها با شرایط کیفیت مناسب ارائه دهید، تا مشتریان خود را دائمی کنید. مزیت مبتنی بر محصول یا خدمات متمایز سبب می شود تا بتوانید مشتریان خاص خود را داشته باشید. در این روش شما محصول یا خدمتی را ارائه می دهید که مختص خودتان است و سایر صنف های مشابه، نمی توانند آن را اجرا کنند. در دنیای کسب و کار، اولین بودن همیشه یک مزیت محسوب می شود. بنابراین چه خوب است کسب و کار خود را به سمت ارائه خدمات و محصولات جدید پیش ببرید. اگر بتوانید اولین نفری باشید که خدمات مورد نظر را ارائه می دهد، برنده خواهید شد. حتی اگر سایر برندها از شما تقلید کنند، باز هم امتیاز رتبه اول به شما تعلق می گیرد.

در روش های ایجاد مزیت رقابتی در کسب و کار، مزیت مبتنی بر زمان و همینطور فناوری بسیار مهم است. گاه زمان از همه چیز مهم است. بارها دیده شده که مشتریان حاضر هستند به منظور دریافت سفارش خود در کوتاه ترین زمان ممکن، مبلغ بیشتری پرداخت نمایند.

در واقع اگر محصولات شما در زمان مناسبی ارائه شوند، یک مزیت رقابتی محسوب خواهد شد. فرهنگ سازی سازمانی پرشور، سبب می شود تا مشتریان علاقه زیادی نسبت به خرید محصول از برند شما پیدا نمایند. مشتری ها می دانند که کارمندان سرحال و شاد به نسبت شرکت هایی که کارمندانشان از شرایط راضی نیستند، چه تفاوتی دارند. این موضوع باید جدی گرفته شود.

 

اصول مزایای رقابتی در کسب و کار

از دید دکتر میثم شکری ساز یک روش به دست آوردن مزیت رقابتی این است که به سراغ یک سری بازارهایی بروید که می دانید رقیبان کمتری دارند. به طور کلی به دست آوردن مشتری در این بازارها کار سختی است اما در صورتی که موفق شوید می توانید مشتریان وفاداری داشته باشید. هر یک از مشتریان نیازهای مختلفی دارند. شما و تیمی که دارید باید بتوانید نیازهای هر مشتری را بفهمید و برطرف سازید. مشتری اگر احساس کند که عمیقاً درک می شود قطعاً شما را انتخاب خواهد کرد. به طور کلی بهتر است جزییات بیشتری از مشتریان خود بدانید. نرم افزارهای CRM در این راستا بیشتر به درد شما می خورند و کمک می کنند تا بتوانید همه جوانب را در نظر بگیرید.

از سوی دیگر بسیار مهم است تا نقاط قوت در یک کسب و کار تقویت شود. خدمات بهتر و دقیقتر به مشتریان سبب می شوند تا مزایای رقابتی به شکل اصولی شکل بگیرند. در بسیاری از کسب و کارها، خدمات مشتریان، برندسازی و … دیده می شود اما شما می توانید خدمات جذابتر انتخاب کنید. مثلاً برای مشتریان باید کد تخفیف در نظر بگیرید. سیستم پاداش هم کمک می کند تا بتوانید کارمندان برتر شرکت خود را خوشحال کنید و این موضوع سبب می شود تا خدمات دهی به مشتریان به بهترین شکل صورت بگیرد. سیستم پاداش سبب ایجاد ارتباط عالی بین مشتریان و کارمندان می شود.

 

 

تفاوت مزیت رقابتی و مزیت نسبی

از نظر دکتر میثم شکری ساز نقاط قوت و شرایط خاص مزایای رقابتی برای شرکت ها و سهامداران ارزش خاصی دارد. به طور کلی مزایای رقابتی پایدار به حدی قدرتمند است که رقبا شرایط خنثی کردن آن را ندارند. مزایای اصلی معمولاً به دو نوع مزیت نسبی و مزیت دیفرانسیل تقسیم می شوند. در صورتی که هدف اصلی بهینه سازی سایت های شرکتی و فروشگاهی باشد، می توان به راحتی مزایای رقابتی را مدنظر قرار داد.

این مطلب ادامه دارد..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *