افزایش تمرکز و روش های رسیدن به آن

71 بازدید

به گفته دکتر میثم شکری ساز  توانایی توجه کامل و آگاهانه توسط فرد به مسائل مختلف را تمرکز می‌ گویند. زمانی که شما بتوانید توجه خود را به صورت کامل به موضوعی معطوف نمایید یعنی تمرکز بالایی دارید. هر چقدر تمرکز شما افزایش پیدا کند ذهن شما در رابطه با مسائل نامربوط گیج و منحرف نمی‌ شود. به این صورت می توانید تمام انرژی‌ خود را بر روی موضوع مورد نظر معطوف کنید. شاید برای شما این سوال پیش بیاید که ذهن چگونه تمرکز می‌ کند. کار اصلی ذهن تحلیل کردن اتفاقات و مسائل مختلف می‌ باشد. یکی از کار هایی که هیچ وقت مغز از آن دست نمی‌ کشد تمرکز کردن و فکر کردن در رابطه با امور مختلف است.

راه‌ های افزایش تمرکز و یادگیری

ذهن تمام انرژی خود را صرف تحلیل موضوعات مختلف می‌ کند. افرادی که با عدم تمرکز مواجه هستند نمی‌ توانند مسائل را به صورت دقیق بررسی کنند. طبق نظر دکتر میثم شکری ساز ذهن این افراد درگیر هیچ کاری نیز نمی‌ شود. راهکار های افزایش تمرکز و یادگیری بسیار زیاد می‌ باشند. افراد می‌ توانند از روش های مختلف این راهکار‌ ها را فرا گرفته و تمرکز و یادگیری خود را افزایش دهند. راههای افزایش تمرکز در نوجوانان نیز متنوع می‌ باشند. در نظر داشته باشید. تمرکز در جوانان یک موضوع بسیار مهم است که نمی‌ توان از آن غافل شد.

دلایل نداشتن تمرکز

از نگاه دکتر میثم شکری ساز دلایل مختلفی وجود دارند که می‌ توانند تمرکز افراد را از بین ببرند. افسردگی یک مشکل رایج در بین افراد است که می تواند سبب عدم تمرکز شود. کمبود خواب و مصرف مواد مخدر نیز جزو عوامل موثر در به وجود آمدن این مشکل می باشند. نداشتن مهارت کافی در کار مورد نظر را نیز فراموش نکنید.

افزایش تمرکز چه مزایایی دارد؟

در نظر داشته باشید هر چقدر افراد بتوانند به افزایش تمرکز خود کمک کنند می‌ توانند از مزایای زیاد آن بهره‌ مند گردند. به عنوان مثال تمرکز بالا می‌ تواند برنامه‌ ریزی دقیق را به همراه داشته باشد. همچنین افرادی که دارای تمرکز بالا هستند می‌ توانند مسائل را راحت‌ تر حل کرده و از قدرت تصمیم گیری بهتری بهره‌ مند شوند. این افراد معمولاً آرامش را در زندگی خود تجربه می‌ کنند و از حافظه قوی برخوردار هستند.

راههای افزایش تمرکز در نوجوانان

این افراد می‌ توانند افکار منفی را سریع از بین برده و قدرت خلاقیت خود را افزایش دهند. روابط اجتماعی قوی دارند و می‌ توانند با افراد دیگر ارتباط بسیار خوبی برقرار کنند. در نظر داشته باشید اگر شما دارای تمرکز بالایی نیستید هیچ جای نگرانی وجود ندارد زیرا با استفاده از راه‌ های افزایش تمرکز و یادگیری می‌ توانید به راحتی این مشکل خود را برطرف نمایید.

بررسی راه‌ های افزایش تمرکز و یادگیری

بر باور دکتر میثم شکری ساز راه‌ های افزایش تمرکز و یادگیری بسیار متنوع می‌ باشند. در نظر داشته باشید که این راه‌ ها سخت نیستند و شما به راحتی می‌ توانید از آن ها استفاده کنید. مدیتیشن برای افزایش تمرکز بسیار مهم است. مدیتیشن می‌ تواند تا حدود بسیار زیادی مشکلات تمرکز شما را برطرف کند. همچنین به کاهش استرس شما بسیار کمک می‌ کند. انجام مدیتیشن می‌ تواند سلول‌ های خاکستری مغز را افزایش داده و بر روی تمرکز و یادگیری شما تاثیر بسیار مستقیمی بگذارد. یکی دیگر از راه‌ های افزایش تمرکز و یادگیری ورزش کردن است. ورزش‌ کردن می‌ تواند حواس پرتی‌ های مغز شما را رفع کرده و علاوه بر ایجاد تناسب اندام تاثیرات بسیار زیادی بر روی افزایش تمرکز شما داشته باشد.

یکی از روش‌ های دیگر افزایش تمرکز، مشخص کردن هدف‌ های زندگی و داشتن برنامه‌ ریزی و مدیریت زمانی قوی می‌ باشد. شما با استفاده از این راهکار ها می‌ توانید به راحتی به نتیجه مورد نظر خود دست پیدا کرده و سبب افزایش تمرکز تان شوید. در نظر داشته باشید که راههای افزایش تمرکز در نوجوانان نیز متنوع می‌ باشند. نوجوانان نیز با استفاده از این روش‌ های ساده می‌ توانند تمرکز خود را تا حدود بسیار زیادی افزایش داده و قدرت یادگیری خود را در مدرسه بیشتر کنند. به این صورت می‌ توانند مباحث درسی را راحت‌ تر فرا گرفته و به موفقیت خود تا حدود زیادی کمک نمایند.

برای افزایش تمرکز چه بخوریم

برای افزایش تمرکز چه بخوریم؟

شاید برای شما این سوال پیش بیاید که برای افزایش تمرکز چه بخوریم تا بتوانیم سبب افزایش تمرکز خود شده و آن را تقویت کنیم. دکتر میثم شکری ساز اعتقاد دارد که مواد غذایی بسیار متنوعی برای این کار وجود دارند. به عنوان مثال تخم مرغ، آجیل‌ ها، بلوبری‌ ها، چای سبز، غذا و نوشیدنی های حاوی کافئین و … جزو مواردی می‌ باشند که می‌ توانند به تقویت حافظه و تمرکز افراد کمک بسیار زیادی کنند.‌ یکی از راه‌ های افزایش تمرکز و یادگیری مصرف آجیل‌ ها می‌ باشد. آجیل‌ ها به دلیل داشتن مواد مغذی و ویتامین‌ ها می‌ توانند تا حدود بسیار زیادی بر روی عملکرد مغز تاثیر مثبت بگذارند.

در نظر داشته باشید سبزیجاتی که دارای برگ سبز هستند نیز می‌ توانند بر روی افزایش قدرت تمرکز شما بسیار تاثیرگذار باشند. تخمه کدو حلوایی نیز جزو موارد بسیار عالی در این زمینه است. از قدیم ماهی‌ ها نیز پای ثابت سفره‌ ها بوده و برای تقویت حافظه بسیار توصیه شده اند. شما می‌ توانید حتی از تن ماهی استفاده کنید و از این طریق به افزایش یادگیری و تمرکز خود کمک بسیار زیادی نمایید.

استراحت یک روش بسیار عالی برای افزایش تمرکز

یکی از راههای افزایش تمرکز در نوجوانان استراحت کافی و خواب منظم می‌ باشد. نداشتن استراحت کافی و خواب منظم می‌ تواند سبب کاهش تمرکز نوجوان در طول روز شوند. این موضوع برای افراد بزرگسال نیست صدق می‌ کند. بهتر است قبل از ساعت ۱۲ شب به رختخواب رفته و ۸ ساعت خواب کافی را تجربه کنید تا بتوانید عملکرد بسیار خوبی در طول روز از خود نشان داده و از این طریق به افزایش قدرت تمرکز خود کمک بسیار زیادی کنید. خواب کافی می‌ تواند استرس و اضطراب را نیز از افراد دور کند. همچنین جزو یکی از کار های عالی و ساده برای افزایش یادگیری و تمرکز افراد است. خواب کافی می‌ تواند علاوه بر افزایش قدرت تمرکز به داشتن پوست خوب و تناسب اندام نیز کمک کند.

این مطلب ادامه دارد…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *