شغل کم استرس انتخاب همه افراد

43 بازدید

شغل کم استرس انتخاب بسیاری از افراد می باشد تا بتوانند از این طریق اضطراب خود را نیز کنترل کنند. .بسیاری از افراد دچار مشکل اضطراب هستند. شغل‌ هایی در دنیا وجود دارند که جزو شغل‌ های کم استرس محسوب می‌ شوند. البته در نظر داشته باشید که هر کاری در کنار مزایایی که دارد دارای معایبی نیز می باشد. در ابتدا باید این نکته را به شما عنوان کنیم که اگر تصور می‌ کنید با انتخاب یک شغل کم استرس می‌ توانید لذت و آرامش بیشتری را تجربه کنید سخت در اشتباه هستید زیرا هر شغلی دارای مقدار کمی استرس نیز می‌ باشد. همچنین شرایط کاری جزو عواملی است که می‌ تواند بر روی استرس زا بودن شغل مورد نظر تاثیر بگذارد.

طبق نظر دکتر میثم شکری ساز شما با انتخاب یک شغل ممکن است میزان بالایی از استرس را تحمل کنید اما فرد دیگری با انتخاب آن شغل میزان کمی از استرس را در حین کار تجربه می کند. پس تمام این عوامل بستگی به شرایط و موقعیت خود فرد دارد که چه شغلی را جزو پر استرس ترین مشاغل بداند.

بررسی علت های به وجود آمدن استرس شغلی

شغل کم استرس طرفداران زیادی دارد. در نظر داشته باشید استرس شغلی زمانی به وجود می‌ آید که فرد از شرایط کاری خود رضایت نداشته باشد. برخی از کارشناسان و روانشناسان معتقد هستند که افراد به دلیل داشتن یک سری ویژگی‌ ها می‌ توانند در استرس زا بودن شغل مورد نظر خود تاثیر بگذارند. ممکن است دو فرد دارای شرایط کاری یکسانی باشند اما نسبت به شغل مورد نظر خود احساسات گوناگونی را تجربه کنند. در نظر داشته باشید که ویژگی‌ های شخصی کارکنان و تفاوت‌ های فردی در استرس زا بودن یا نبودن یک شغل بسیار مهم و دخیل هستند.

پر استرس ترین مشاغل

به گفته دکتر میثم شکری ساز شرایط کاری نیز جزو عواملی می‌ باشد که می‌ تواند استرس‌ های زیادی را برای افراد در حین کار به وجود بیاورد. در برخی مواقع ممکن است کارفرما از کارمند خود انتظارات بیش از حدی را داشته باشد. همچنین به ساعت کاری و مهارت‌ های کارمند خود به هیچ عنوان توجه نکند. این دلایل می‌ توانند در اغلب کارمندان استرس زیادی را به وجود بیاورند. افرادی که در این شرایط کاری قرار دارند به مرور زمان دچار فرسودگی شده و با مشکلات جسمی و روانی زیادی روبرو می شوند.

بررسی شرایطی که سبب به وجود آمدن استرس شغلی می‌ شوند

شرایطی وجود دارند که سبب می‌ شوند استرس شغلی به وجود بیاید و افراد نتوانند شغل کم استرس را به راحتی تجربه کنند. یکی از این موارد وظایف شغلی نامشخص می‌ باشد. به گفته دکتر میثم شکری ساز اگر وظایف شغلی به صورت دقیق و مشخص تعیین نشوند ممکن است در حین کار کردن برای افراد استرس شدیدی را به وجود بیاورند. مسئولیت‌ های زیاد کاری بدون در نظر گرفتن اضافه حقوق نیز جزو عوامل بسیار مهم در این زمینه می‌ باشند. مسئولیت‌ های زیاد کاری می‌ توانند فرد را فرسوده کنند. سپس به مرور زمان مشکلات زیادی را برای او به وجود بیاورند. از موارد دیگر می‌ توان به وظایف کاری متعدد و نداشتن امنیت شغلی اشاره نمود. افرادی که در شغل خود امکان پیشرفت ندارند ممکن است با استرس زیادی در هنگام کار کردن مواجه شوند. شرایط محیطی نامطلوب جزو عواملی می‌ باشد که می‌ تواند استرس زیادی را در افراد به وجود بیاورد.

مثلاً شلوغی زیاد محیط کار و همچنین وجود آلودگی صوتی جزو عواملی می‌ باشند که می‌ توانند استرس زیادی را در عین کار کردن به وجود آورند. همچنین راندمان فرد را تا حدود زیادی کاهش دهند.‌ زمانی که مدیران و همکاران نتوانند از فرد مورد نظر حمایت‌ های روانی را انجام دهند استرس زیادی برای او به وجود می‌ آید و نمی‌ تواند آنطور که باید و شاید وظایف خود را انجام دهد. بسیاری از افراد ساعت‌ های طولانی بدون استراحت کار می‌ کنند. این روش نیز بسیار غلط است و به مرور زمان می‌ تواند مشکلات جسمی و روانی زیادی را برای فرد مورد نظر به وجود آورد.

افرادی که مهارت کافی در انجام وظایف خود را ندارند نیز دچار استرس‌ های زیادی می‌ شوند زیرا نمی‌ توانند وظایف خود را آنطور که باید انجام دهند. از موارد دیگر عدم توجه مدیران به تلاش کارمندان است. این موضوع نیز می‌ تواند به مرور زمان کارمند را سرخورده کرده و او را در یک شرایط استرس‌ زا قرار دهد.

شغل های کم دردسر و پردرآمد

معرفی شغل‌ های کم دردسر و پردرآمد

یک سری شغل‌ ها وجود دارند که جزو شغل‌ های کم دردسر و پردرآمد یا شغل کم استرس محسوب می‌ شوند. بر باور دکتر میثم شکری ساز افراد زیادی به دنبال انتخاب این شغل‌ ها هستند تا بتوانند در کنار استرس کم به درآمد بسیار زیادی دست پیدا کنند. می‌ توان گفت انجام ماساژ جزو یکی از شغل‌ های کم دردسر و پردرآمد می‌ باشد. البته افراد در این زمینه باید مهارت بسیار بالایی داشته باشند تا بتوانند به درآمد خوبی برسند. این شغل جزو شغل‌ های بسیار کم استرس است که افراد می‌ توانند در نهایت آرامش آن را انجام داده و به یک درآمد خوب دست پیدا کنند. یکی دیگر از شغل‌ های کم دردسر و پردرآمد کارمند آژانس هواپیمایی است. یکی از بهترین شغل‌ ها برای افرادی که می‌ خواهند کاری کم استرس را تجربه کنند کار کردن در آژانس‌ های مسافرتی و هواپیمایی می‌ باشد.

این آژانس‌ ها دارای محیطی بسیار دوستانه‌ هستند. البته علاقه در این حرفه حرفه اول را می‌ زند. از دیدگاه دکتر میثم شکری ساز اگر شما به مسائلی مانند سفر علاقه دارید می‌‌ توانید مشتاقانه کار های برنامه‌ ریزی و سازماندهی را انجام دهید. کارمندان این آژانس باید بتوانند صفر تا صد کار های مربوط به سفر افراد را برنامه ریزی کرده و آن ها را به صورت دقیق پیگیری کنند. این افراد باید بتوانند رزرو بلیط، حمل و نقل مشتری، ارائه مشاوره‌ های درست، پیگیری محل اقامت، بیمه مشتری و تمام این موارد را در کنار یکدیگر انجام دهند. مهندسی پزشکی نیز جزو یکی از شغل‌ های کم دردسر و پردرآمد می‌ باشد. وظیفه این افراد راه‌ اندازی و تعمیر وسایل پزشکی است. این افراد می‌ توانند به راحتی دستگاه و تجهیزات بیمارستانی و پزشکی را راه‌ اندازی و یا تعمیر نمایند. می‌ توان گفت میزان سختی این رشته در صورت داشتن مهارت بالا بسیار کم است اما به دلیل تخصصی بودن دارای درآمد بسیار زیادی می‌ باشد.

این مطلب ادامه دارد…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *