تئوری انتخاب یک مبحث روانشناختی جذاب

140 بازدید

تئوری انتخاب یک موضوع بسیار جالب می‌ باشد. افراد زیادی بر روی آن کار کرده‌ اند و توانستند از آن مفاهیم مختلفی به دست بیاورند. در نظر داشته باشید بر اساس این تئوری تمام رفتاری که افراد از خود نشان می‌ دهند عمدی می‌ باشد. البته در نظر داشته باشید بسیاری از افراد و صاحب نظران نیز اعتقاد دارند که رفتار های انسان‌ تحت کنترل عوامل بیرونی می‌ باشند و یک سری عوامل خارجی می‌ توانند بر روی این رفتار ها تاثیر مستقیم بگذارند. تئوری انتخاب خلاف این موضوع را عنوان می‌ کند. بر اساس این تئوری تمام انسان‌ ها در برابر اعمال و رفتار خود مسئول هستند. افراد خودشان انتخاب می‌ کنند که چه کاری را انجام دهند.

کتاب تئوری انتخاب

به گفته دکتر میثم شکری ساز بر اساس این تئوری تمام رفتار ها و احساسات انسان حتی افسردگی و خشم نیز در اثر انتخاب مستقیم یا غیر مستقیم خود فرد می‌ باشد. هیچ گونه حوادث بیرونی نمی‌ تواند بر روی این عوامل تاثیر مستقیم بر جای بگذارد. شما با مطالعه کتاب مربوط به این تئوری می‌ توانید به صورت کامل و جامع با این مبحث آشنایی پیدا کنید. همچنین اطلاعات بسیار خوبی از خلاصه کتاب تئوری انتخاب به دست بیاورید.

تئوری انتخاب یک موضوع کاملاً جالب و جدید

همانطور که عنوان شد شما در کتاب تئوری انتخاب می‌ توانید به صورت کامل با این تئوری آشنایی پیدا کنید. بر اساس تئوری انتخاب افراد خودشان مسئول رفتار و اعمالشان هستند.بر باور دکتر میثم شکری ساز اگر قرار باشد کسی آن ها را کنترل کند تنها خود فرد قادر به انجام این کار است. در این تئوری افراد مسئول رفتار خود هستند و تنها بر روی رفتار خود تسلط دارند و نمی‌ توانند بر روی دیگران سلطه داشته باشند. افراد می‌ توانند تنها با ارائه اطلاعات به دیگران مسئولیت خود را در قبال آن ها انجام دهند. نمی‌ توانند آن ها را کنترل کرده و یا بر روی تصمیم گیری شان تاثیر بگذارند. تئوری انتخاب یک مبحث بسیار جالب را به افراد عنوان می‌ کند. این مبحث این است که فرد کنترل گر نه تنها به افراد دیگر آسیب می‌ زند بلکه به خود نیز آسیب زده و می‌ تواند مشکلات زیادی را به وجود بیاورد. رفتار کنترل گرانه می‌ تواند رنجی دوسویه داشته باشد.

نیاز های اساسی انسان بر اساس تئوری انتخاب

شما در کتاب تئوری انتخاب می‌ توانید با نیاز های اساسی انسان روبرو شده و با آن ها آشنا شوید. به اعتقاد دکتر میثم شکری ساز در این کتاب بقا، قدرت، عشق و تعلق، سرگرمی و آزادی جزو نیاز های اساسی انسان‌ ها می‌ باشند. البته ممکن است نیاز های اساسی انسان با توجه به شرایط پیش رو متفاوت باشند. انسان‌ ها دارای یک سری نیاز های اساسی و کلی هستند. به همین دلیل است که افراد یک سری کار ها را انجام می‌ دهند تا بتوانند این نیاز های کلی خود را ارضا کنند.

خلاصه کتاب تئوری انتخاب

در نظر داشته باشید افراد زمانی که به دنیا می‌ آیند تمام نیاز ها را با خود به همراه دارند. به عنوان مثال نیاز به قدرت، تعلق، عشق، آزادی و سرگرمی جزو نیاز هایی می‌ باشند که از بدو تولد با کودک همراه است. نیاز های افراد متفاوت هستند و تمام نیاز های افراد تا پایان زندگی همراه آن ها می‌ مانند. البته در نظر داشته باشید این نیاز ها ممکن است در طول زندگی افراد تغییر کرده و ثابت نمانند. به عنوان مثال فردی در کودکی به دنبال بازی و سرگرمی است اما در بزرگسالی این بازی و سرگرمی جای خود را به کار کردن می‌ دهد.

پس نمی‌ توان برای هر کس یک فرمول خاص و مشخص در نظر گرفت. دکتر میثم شکری ساز اعتقاد دارد که افراد می‌ توانند با توجه به شرایط این نیاز های خود را در بازه ها مختلف زمانی تامین و ارضا کنند‌. البته در نظر داشته باشید بر اساس تئوری انتخاب ممکن است این نیاز ها با یکدیگر همپوشانی داشته و مکمل یکدیگر باشند‌. در خلاصه کتاب تئوری انتخاب این نکته نیز بیان شده و توانسته است یک دید بسیار عالی به افراد علاقمند به این موضوع بدهد. در نظر داشته باشید در خلاصه این کتاب شما می‌ توانید اطلاعات بسیار کامل و جامعی را به دست آورده و و دید خود را گسترش دهید.

بررسی اصل‌ های مشخص شده در کتاب تئوری انتخاب

در نظر داشته باشید ۱۰ اصل در تئوری انتخاب مطرح شده است که افراد باید بر این ۱۰ اصل تسلط و آشنایی داشته باشند. اصل اول عنوان می‌ کند تنها شخصی که می‌ تواند بر روی تمام رفتار و عملکردش کنترل داشته باشد خود فرد است. پس شما نمی‌ توانید بر روی دیگران هیچ کنترل و نظارتی داشته باشید. اصل دوم عنوان می‌ کند تنها چیزی که افراد می‌ توانند به دیگران بدهند تنها اطلاعات و آگاهی می‌ باشد. افراد نمی‌ توانند به بهانه دادن اطلاعات و آگاهی بر روی دیگران رفتار کنترل گری داشته باشند. اصل سوم یک نکته بسیار جالب را بیان می‌ کند. تمام مشکلات روانشناختی هر انسانی مربوط به روابط او با انسان‌ های دیگر می‌ باشد. یعنی اگر انسان‌ ها نتوانند روابط خود را با دیگران به صورت درست و اصولی پیش ببرند این موضوع سبب ایجاد مشکلات روانشناختی در فرد می‌ شود.

مفهوم کتاب تئوری انتخاب

از دیدگاه دکتر میثم شکری ساز یکی از اصول دیگری که در این تئوری عنوان می‌ شود این است که مشکلات هر رابطه‌ ای ارتباط مستقیمی با قسمتی از زندگی فعلی فرد دارد. همچنین تمام اتفاقاتی که در گذشته برای افراد به وجود آمده است ارتباط مستقیمی با امروز داشته و توانسته فرد امروزی را شکل دهد. تمام رفتار های انسان از چهار قسمت تشکیل می‌ شوند. این چهار قسمت شامل فیزیولوژی، احساسات، تفکرات و کار ها می‌ باشند که توانستند چارچوب اولیه رفتار های انسان را شکل دهند. تمام  قسمت‌ های رفتار انسان‌ ها به صورت کلی انتخاب شده اند. البته انسان‌ ها می‌ توانند بر روی مؤلفه‌ هایی مانند تفکر و کار کردن نقش کنترلی داشته باشند اما نمی‌ توانند بر روی مؤلفه‌ های فیزیولوژی و احساسات به صورت مستقیم کنترل داشته باشند. تنها می‌ توانند به صورت غیر مستقیم آن ها را تغییر دهند. اصل های تئوری انتخاب می‌ تواند یک دید کلی به افراد داده و آن ها را در این زمینه بسیار راهنمایی کند.

این مطلب ادامه دارد…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *