سنجش مهارت های نرم و اهمیت آن در استخدام افراد

188 بازدید

سنجش مهارت های نرم یک روش بسیار عالی برای مشخص کردن خلق و خوی افراد می‌ باشد. قبل از اینکه به سنجش مهارت نرم بپردازیم بهتر است در رابطه با این نوع مهارت‌ صحبت کنیم. مهارت‌ های نرم جزو مهارت‌ هایی می‌ باشند که با درون و خلق و خوی درونی افراد ارتباط دارند. البته از این مهارت‌ ها به عنوان مهارت‌ های انسانی و یا مهارت‌ های درون فردی نیز یاد می‌ شود. این نوع مهارت در انجام کار های افراد نیز تاثیر مستقیمی دارد. در نظر داشته باشید یک نوع از مهارت‌ ها مهارت‌ های سخت می‌ باشند که جزو مهارت‌ های آموختنی هستند اما مهارت‌ های نرم مربوط به احساسات و ادراک افراد می‌ باشند.

به گفته دکتر میثم شکری ساز آموزش مهارت های نرم از مهارت های سخت دشوارتر است. در نظر داشته باشید که مهارت‌ های نرم قابل اندازه‌ گیری نمی‌ باشند و افراد نمی‌ توانند مانند مهارت‌ های سخت را اندازه‌ گیری کنند. برای ارزیابی افراد باید جنبه‌ های رفتارشناسی و شخصیت شناسی آن ها را مورد بررسی و تحقیق و تفحص قرار داد.

آموزش مهارت های نرم

علت مهم بودن مهارت‌ های نرم

شاید برای شما این سوال پیش بیاید که چرا افراد به دنبال آموزش و سنجش مهارت های نرم می‌ باشند. در جواب این پرسش باید گفت که آموزش‌ های مهارت‌ های نرم از اهمیت زیادی برخوردار هستند. شما می‌ توانید مهارت‌ های نرم را در قسمت‌ های مختلف زندگی مشاهده کنید. می‌ توان گفت این نوع مهارت یکی از اساسی‌ ترین بخش‌ های زندگی افراد می‌ باشد. طبق نظر دکتر میثم شکری ساز دیدگاه افراد نسبت به زندگی، عقاید او، ارتباطش با اطرافیان، احساسات و باورهایش و … جزو مواردی می‌ باشند که می‌ توانند بر روی زندگی افراد تاثیر بگذارند. همچنین این نوع موارد ارتباط مستقیم و تنگاتنگی با مهارت‌ های نرم افراد نیز دارند.

بررسی اهمیت سنجش مهارت های نرم در انواع مصاحبه‌ های شغلی

سنجش مهارت های نرم در انواع مصاحبه‌ های شغلی سبب می‌ شود که کارفرما و هم کارجو بتوانند بهترین تصمیم ممکن را در رابطه با شغل مورد نظر بگیرند. بر باور دکتر میثم شکری ساز کارفرمایان از طریق این سنجش می‌ توانند سرمایه انسانی خود را از بین افراد زیادی انتخاب کرده و یک تصمیم درست اتخاذ کنند. افراد خواهان حرفه‌ های مختلف نیز می‌ توانند از طریق این سنجش در سازمان‌ های مورد نظر مشغول به کار شده و شغلی متناسب با قابلیت‌ های خود انتخاب کنند. سنجش مهارت نرم می‌ تواند عملکرد کارکنان را در برابر شرایط احتمالی تعیین کرده و نقش آن ها را برای رسیدن به اهداف سازمانی مشخص کند. سنجش مهارت‌ نرم یک روش بسیار عالی برای کارفرمایان می‌ باشد. به این صورت می توانند یک نیروی درست و متخصص را با توجه به شغل مورد نظر انتخاب کنند. سپس با توجه به استخدام درست خود مجموعه را به سمت اهدافش پیش ببرند.

لیست مهارت های نرم

 

معرفی لیست مهارت‌ های نرم

در این قسمت می‌ خواهیم به معرفی لیست مهارت‌ های نرم بپردازیم‌. به گفته دکتر میثم شکری ساز به طور کلی گوش دادن فعال، توانایی تحلیل و بررسی سازگاری با شرایط مختلف، انتقاد پذیری، توجه به جزئیات، دلسوزی و همدلی، برقراری ارتباط با دیگران و مشارکت کردن در کار ها، قابل اعتماد بودن، ثبت نکات مثبت دیگران، ثبات اخلاقی، داشتن ابتکار و نوآوری، تفکر خلاق، توانایی حل مشکلات، دیپلماسی، توانایی تصمیم گیری، منضبط بودن، متقاعد سازی، داشتن چند وجه مختلف، خوشبینی و نگرش مثبت، توانایی یادگیری مداوم، مدیریت و رهبری، داشتن عکس‌العمل‌ های سریع و درست، داشتن انگیزه و پویایی، بهره‌ مندی از انواع هوش هیجانی، اخلاق کاری، عملکرد درست، مدیریت زمانی، تمایل به یادگیری، علاقه به کار گروهی و … جزو لیست مهارت‌ های نرم به حساب می‌ آیند. با سنجش مهارت‌ های نرم کارفرمایان می‌ توانند متوجه شوند که شما دارای چه مهارتی بوده و یا شما برای شغل مورد نظر مناسب هستید یا نه.

اهمیت سنجش مهارت های نرم در موفقیت شغلی

در نظر داشته باشید که امروزه مدیران زیادی از سنجش مهارت های نرم استفاده می‌ کنند تا بتوانند افراد کارآمد را استخدام کنند. به عنوان مثال مدیران به دنبال استخدام کارمندان ماهر هستند تا بتوانند سر وقت و به موقع در محل کار حاضر شوند. همچنین برای کارشان ارزش قائل باشند. افرادی که مهارت‌ های ارتباطی قوی دارند جزو افرادی می‌ باشند که کارفرمایان تمایل دارند آن ها را استخدام کنند. در نظر داشته باشید افرادی که دارای مهارت‌ های نرم هستند می‌ توانند از این مهارت‌ های خود حداکثر استفاده را ببرند. این افراد در کار ارائه نیز موفق بوده و می‌ توانند محصولات و خدمات را به بهترین نحو ممکن ارائه دهند. به همین دلیل افرادی که در کار بازاریابی مشغول به فعالیت هستند باید دارای مهارت‌ های نرم باشند. به این صورت می توانند ارتباط خوبی با افراد دیگر برقرار کنند.

کتاب مهارت های نرم

 

به اعتقاد دکتر میثم شکری ساز زمانی که شما از مهارت‌ های نرم خود استفاده کرده و بتوانید با دیگران ارتباط کلامی برقرار کنید به راحتی می‌ توانید خدمات و محصولات را عرضه کنید. سپس فروش مجموعه را تا چند برابر افزایش دهید. شما در هنگام استخدام ممکن است با سنجش مهارت‌ های نرم روبرو شوید. همچنین اگر کارفرما این سنجش را از شما نگیرد می‌ توانید در رزومه خود مهارت‌ هایتان را عنوان کنید. شما می‌ توانید مهارت برقراری ارتباط موثر خود را در همان جلسه اول نیز به مدیریت نشان دهید. همچنین بر روی این مهارت خود بسیار مانور دهید. در نظر داشته باشید که مدیران به دنبال استخدام افرادی هستند که دارای مهارت‌ های نرم می‌ باشند. به این صورت می‌‌ توانند با خیال راحت وظایف را به فرد مورد نظر سپرده و نتیجه مورد انتظار خود را دریافت کنند.

این مطلب ادامه دارد…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *