بهبود کارایی شبکه های سیار موردی مبتنی بر ترغیب گره­ها به همکاری و کنترل ازدحام در شبکه

1451 بازدید

 

بهبود کارایی شبکه های سیار موردی مبتنی بر ترغیب گره­ها به همکاری و کنترل ازدحام در شبکه

چکیده

در این پروژه در مورد شبکه های موردی سیار و شبکه های حسگر بیسیم تحقیق به عمل رسیده است. هم چنین مزایا ، معایب ، خصوصیات ، کاربردها و عملکردهای شبکه های موردی سیار و شبکه های حسگر بی سیم مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفته است.

در این پروژه با ارائه ­ی الگوریتمی بر مبنای مدیریت اعتماد، به توصیف همکاری میان گره­ های مستقل و خودکار موجود در شبکه­ ی سیار موردی پرداخته  می­شود، به گونه ه­ای که انگیزه­ ی همکاری برای ارسال بسته­ های اطلاعاتی افزایش یابد. برای ترغیب گره­ ها به همکاری و اعتماد بر اساس شهرت از  روش­ های مبتنی بر نظریه­ ی بازی­ها ، خوشه­ بندی و یا روش­های ابتکاری استفاده کرد. از طرفی با استفاده از الگوی چند مسیریابی و توزیع بار در شبکه از ایجاد ازدحام در گره­ های با اعتماد بالا جلوگیری و در نتیجه بهبود کارایی شبکه حاصل شود. آن دسته از پروتکل­ های شبکه که به کشف یک یا چند مسیر فعال برای انجام عملیات پیش­رانی بسته­ های داده اقدام می­کنند، پروتکل­ های چند مسیریابی نامیده می­شوند و می­توانند با توجه به شرایط کاری مانند ازدحام و غیره خود را با شرایط وفق دهند و مسیر جانشین بهتری را با توجه به شرایط جایگزین کنند. برای این منظور از روش­های مبتنی بر منطق فازی، فرایند تصمیم­ گیری مارکوف و یا الگوریتم­ های بهینه­ سازی برای یافتن مسیرهای بهینه مانند الگوریتم کلونی مورچگان بهنیه­ سازی ازدحام ذرات استفاده کرد.

بهبود کارایی شبکه های سیار

مقدمه

شبکه­ های سیار موردی شامل مجموعه­ ای از گره­ های توزیع شده­ اند که با همدیگر به طور بی­سیم ارتباط دارند. گره­ ها می­توانند کامپیوتر میزبان و یا مسیریاب باشند. گره­ ها به طور مستقیم بدون هیچ‌گونه نقطه­ ی دسترسی با همدیگر ارتباط برقرار می­کنند و سازمان ثابتی ندارند بنابراین در یک توپولوژی دلخواه شکل گرفته­ اند. هر گره مجهز به فرستنده و گیرنده است. مهم‌ترین ویژگی این شبکه­ ها وجود یک توپولوژی پویا و متغیر می­باشد.

دانلود مقاله بهبود کارایی شبکه های سیار

برچسب‌ها:, , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *